نرم افزار کامفار

نرم افزار کامفار

COMFAR  مخفف عبارت Computer Model for Feasibility Analysis and Reporting یا “مدل کامپیوتری برای آنالیز امکان سنجی و گزارش گیری” نام دارد.

نرم افزار کامفار توسط سازمان یونیدو (UNIDO- United Nations Industrial Development Organization) یا همان سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، به منظور ارزیابی مالی و اقتصادی پروژه های مختلف سرمایه گذاری ایجاد شده است. منظور از ارزیابی مالی و اقتصادی پروژه ها در یک کلام تعیین میزان سودآوری پروژه هاست تا بررسی کنیم که آیا شروع پروژه از نظر مالی و اقتصادی توجیه پذیر است یا خیر

 

کاربرد نرم افزار کامفار

نرم افزار کامفار برای ارزیابی مالی و اقتصادی طرح ها به کار می رود. در واقع زمانی که یک شرکت، سازمان یا فرد ایده کسب و کاری در ذهن خود دارد، ابتدا می بایست از شدنی بودن و سودآور بودن این ایده یا طرح اطمینان حاصل نماید. در غیر این صورت ممکن است جوانب کار را به درستی نسنجد و ایده خود را شروع کرده و با شکست مواجه شود. لذا، برای بررسی دقیق یک ایده یا طرح، از “مطالعات امکان سنجی” بهره می گیرند.

یک مطالعات امکان سنجی کامل شامل بخش های معرفی محصول یا خدمت طرح، مطالعات بازار (شامل مطالعه عرضه و تقاضای محصول جهت برآورد میزان تولید)، مطالعات فنی (شامل مشخصات و هزینه ملزوماتی مانند زمین و ماشین آلات برای اجرای طرح) و مطالعات مالی و اقتصادی (شامل محاسبات شاخص هایی مانند IRR، NPV و شاخص اشتغال زایی و …) می باشد.

از آنجایی که حجم داده هایی که در بخش بازار و فنی یک مطالعه امکان سنجی به دست می آید اغلب بسیار زیاد است، تحلیل مالی و اقتصادی این داده ها در بخش مالی و اقتصادی و محاسبه شاخص ها و صورت های مالی به صورت دستی بسیار زمانبر خواهد بود. لذا کارشناسان مطالعات امکان سنجی همواره از نرم افزار کامفار به عنوان ابزاری جهت سهولت محاسبات مالی و اقتصادی طرح ها بهره می گیرند. در واقع آن ها داده های بخش های بازار و فنی طرح را به عنوان ورودی به نرم افزار کامفار داده و داده های مورد نیاز برای بخش مالی و اقتصادی را از آن می گیرند.

 

محیط نرم افزار COMFAR

محیط نرم افزار COMFAR

 

فایل کامفار COMFAR طرح توجیهی

هر گزارش توجیهی شامل سه بخش اصلی مطالعات بازار،  بررسی های فنی و همچنین تجزیه و تحلیل مالی می باشد. بخش سوم از گزارش توجیهی که توجیه پذیری مالی و اقتصادی طرح را مورد بررسی قرار می دهد از جمله بخش های بسیار مهم و اساسی هر گزارش توجیهی می باشد. در این بخش از گزارش توجیهی با استفاده از مبانی و مفروضات محاسبات مالی نظیر:

 

 محاسبه شاخص‌های ارزیابی اقتصادی و مالی و تفسیر نتایج خروجی شامل:

 1. تحلیل جریان نقدینگی CF،
 2. خالص ارزش فعلی تجمعی NPV،
 3. نرخ بازده داخلیIRR،
 4. دوره بازگشت سرمایه ساده NPP،
 5. دوره بازگشت سرمایه تنزیل شدهDPP،
 6. شاخص سود آوری PI برای کل طرح و صاحبان سهام،
 7.  تحلیل نقطه سربسر BEP ،
 8. تجزیه و تحلیل شاخص‌ها
 9. تحلیل حساسیت
 10. ارزیابی یک طرح صنعتی با استفاده از نرم افزار کامفار و تحلیل نتایج
 11. وارد کردن اطلاعات طرح‌های توسعه و مشارکت
 12. تخصیص هزینه‌های سرمایه‌گذاری و مراکز هزینه
 13. تجزیه و تحلیل اقتصادی، ارزش افزوده و B/C
 14. ارزیابی یک طرح صنعتی با استفاده از نرم افزار کامفار و تحلیل نتایج

تهیه فایل کامفار طرح توجیهی توسط کارشناسان بامداد قرن دانش

راهنمای نصب
 1. با توجه به قدیمی بودن ساختار این نرم افزار، هنگام نصب نرم افزار مشکلاتی با ویندوزهای ۷ به بالا و مخصوصا سیستمهای ۶۴ بیتی وجود خواهد داشت. اگر ویندوز شما ۶۴ بیتی است می توانید از ویرچوال ماشینی که ویندوز ۳۲ بیتی را در رایانه شما راه اندازی می کند بهره بگیرید در غیر این صورت این نسخه در ویندوز های ۶۴ بیتی نصب نمی گردد. پیش از نصب نرم افزار برای کارائی بیشتر به نکات زیر توجه نمائید:

 2.  اگر از ویندوز ۷ استفاده می کنید موارد زیر را نیز لحاظ نمائید:

 3. در فولدر نرم افزار روی دو فایل سیستمی haspuser و setup کلید راست نموده و از مسیر properties و compatibility گزینه windows xp service pack3 را تنظیم نمائید.

 4.  از مسیر control panel و getting started گزینه های choose when to be notified و change settings را کلیک نموده و حالت never notify را  تنظیم نمائید.

 5. از دستورالعمل مندرج در فولدر crack تبعیت نموده و نرم افزار را نصب نمائید. در صورت امکان نرم افزار را در درایوهای غیر سیستمی نصب کنید. نصب زبان های فارسی و انگلیسی فراموش نگردد.

 6. در صورت نمایش نامناسب فونت های فارسی در هر بخشی از نرم افزار، طبق راهنمای تنظیم زبان فارسی نرم افزار کامفار که در کنار فایل نصب است، عمل نمائید.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0